
Enkelriktat i City öppnas för cykling
liljeholmenDubbelriktad cykling blir tillåtet innerstaden där det idag är enkelriktad trafik för motorfordon. Det skriver Stockholms stad i ett pressmeddelande.
Öppningen gälleri 200 innerstadskvarter, sker under september och syftet är att det ska bli smidigare att ta sig fram på cykel i kvarteren samt snabbare hitta pendlingsstråk för cykling.
Inför öppnandet byter trafikkontoret ut vägmärken och målar tydliga markeringar i vägbanan.
– Vi har valt kvarteren efter bedömning av lokal lämplighet och säkerhet; framförallt där gator är tillräckligt breda och har 30 kilometer i timmen som högst tillåtna hastighet och måttliga cykelflöden, skriver Stockholms stad.
Tidigare i år har staden anpassat cirka 50 kvarter för dubbelriktad cykling på Kungsholmen.
– När vi inför en sådan här förändring är det viktigt att trafikanter blir uppmärksamma på att man delar gatuutrymmet och möts på nya sätt i trafiken. Exempelvis kommer cyklister kunna köra ut från gator där det inte tidigare varit möjligt att cykla ut till en anslutande gata, kommenterar projektledaren Per-Åke Tjärnberg.
Regleringen kommer genomföras under september enligt följande tidplan:
Augusti/september v.35 – City
September v.36 – Vasastan
September v.37 – Östermalm
September v.38-39 – Södermalm
Foto. Alex Farnsworth
Läs mer:
Mest lästa:
- Samråd med många synpunkter: Tänk på detta när nya t-banan till Älvsjö planeras
- Barnboksdebut med morfars historier
- Ungdomsgäng med golfklubba störde resenärer vid Örnsbergs t-bana
- Biblioteken öppnar igen – detta gäller
- Idrottsrörelsen hoppas på nya rekommendationer – även för äldre ungdomar
- Gymnasieelever får återvända till skolan – på deltid
Följare 19,5k