Byggplanerna för Kastanjeparken krymper – samråd på gång
LYSSNA PÅ ARTIKELN mälarhöjden Publicerad 17:30, 19 april 2023Det planerade bygget i Kastanjeparken i Mälarhöjden minskar i volym. Nu planerar exploateringskontoret för cirka 115 lägenheter i parken och grönområdet intill. Byggstarten ska äga rum 2026, enligt den preliminära planen.
Det framgår av handlingarna till mötet med exploateringsnämnden som äger rum på torsdagen.
Men innan en ny detaljplan klubbas ska projektet ut på ett första samråd.
– Ett samråd planeras till senare i vår, säger Amanda Viklund, projektledare på exploateringskontoret.
LÄS ÄVEN: Nya lägenheter med sjöutsikt på gång
Det var 2016 som Primula Byggnads AB fick markanvisning för att kunna bygga cirka 60 bostadsrätter och cirka 100 hyresrätter i parken och på naturmarken, inom del av fastigheten Hägersten 1:1.
Markanvisningsavtalet har sedan dess förlängts två gånger och nu vill staden höja priset på marken som byggbolaget ska köpa, från 22.000 till för 24 000 kronor per kvadratmeter.
Markanvisningen till Primula förlängs nu fram till augusti 2024.
LÄS ÄVEN: Bostadsbygge i lekpark i Mälarhöjden sågas av föräldrar och pedagoger
Efter att byggplanerna blev kända har den lokala opinionen mot bygget i Kastanjeparken varit stark. En namninsamling har upprättats med nästan 2000 namnunderskrifter. Inför senaste valet var det fler politiska partier som tog ställning mot byggplanerna i parken.
Sedan markanvisningen 2016 har alltså projektet minskat med cirka 45 lägenheter, från 160 till 115. Av dem är 45 bostadsrätter och 70 hyresrätter.
Varför har antalet bostäder minskat?
– Exploateringsgraden utreds i planprocessen och den kan ändras i förhållande till en markanvisning, säger Amanda Viklund.
Hur många huskroppar rör det sig om? Antal våningar?
– I planprocessen prövas också antal huskroppar, våningar och placering av byggnader. Ett samråd för projektet planeras till senare i vår och då kommer ett förslag att presenteras där antal våningar, huskroppar och bostäder framgår.
Tidplan bygget i Kastanjeparken
-Detaljplanen beräknas gå ut på samråd under kvartal 2 2023 och beräknas antas under kvartal 1 2024.
– Överenskommelse om exploatering, preliminärt kvartal 1 2024. Då ska även exploateringsnämnden fatta ett genomförandebeslut.
-Staden planerar att starta sina arbeten under 2025 och bolaget sin byggstart till år 2026, skriver exploateringskontoret i underlaget till exploateringsnämnden.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack! ❤️
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Här finns Bättre stadsdels nyhetsbrev ✅
Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k