Så kan stadsutvecklingen bli mer äldrevänlig
stockholm Publicerad 15:27, 26 september 2017Stockholm vill satsa ännu mer på de äldre och ta in deras åsikter i stadsutvecklingen.
Därför ska kommunstyrelsen i Stockholm stad ansöka om att få bli medlem i världshälsoorganisationen WHO:s nätverk för äldrevänliga städer, rapporterar SR P4 Stockholm.
Äldreborgarrådet Clara Lindblom (V) lyfter fram andra städer som är framgångsrika inom detta område.
– Jag är imponerad av i Uppsala är deras medborgardialoger, att de just har involverat väldigt många äldre för att ta till vara på deras åsikter och erfarenheter om vad som behöver göras i staden för att den ska bli mer tillgänglig och äldrevänlig, säger Clara Lindblom till P4 Stockholm.
Förutom Uppsala är även Göteborg redan medlem i detta nätverk.
– Det är inte så ofta vi låter personer över 65, 75 och 85 faktiskt aktivt vara med och påverka vad det gäller hur äldreomsorgen ska utformas men framför allt också hur all annan miljö ska utformas.
Text: Olger Proko
Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k