Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Historiskt möte med nya stadsdelsnämnden

Publicerad 21:26, 31 januari 2019

På torsdagskvällen höll Hägersten-Liljeholmens nya stadsdelsnämnd sitt första möte sedan maktskiftet efter valet.

– Detta är ett historiskt möte, på flera olika sätt. Vi har en ny blågrön majoritet och nästan hälften av ledamöterna är nya. Dessutom är det första gången som Sverigedemokraterna är med i nämnden, säger ordförande Abit Dundar (L).

Efter en kort allmän frågestund drog debatten igång om verksamhetsplanen och budgeten för stadsdelsområdet. Ljudanläggningen var lite svajig i början men stabiliserades efter ett tag.

Ordväxlingen var stundvis ganska hätskt mellan de två blocken där flera ledamöter vädjade till att tonläget måste vara schyst. Efter att budgeten och verksamhetsplanen tagits fortsatte mötet med andra frågor. Tempot var högt.

– Vi måste skynda oss, det är Antikrundan på teve ikväll, säger Abit.

– Abit, demokrati måste få ta tid, säger Eva Fagerhem (S).

– Ja, jag vet, och det måste få kosta.

Stadsdelsnämnden Hägersten-Liljeholmen
Stora gruppbilden, från vänster:
Lina Hjorth (V), Hökmossen
Kiyana Kazemfar (S), Västertorp
Ababacarr Jammeh (S), Fruängen
Mikaela Wedin (S), Aspudden
Emelie Nixon (SD), Solberga
Henrik Åkerlund (SD), Aspudden
Ann-Marie Strömberg (V), Aspudden
Malte Sigemalm (S), Aspudden
Eva Fagerhem (S), Mälarhöjden
Mathias Walldén (S), Årstadal
Björn Häll Kellerman (V) , Midsommarkransen
Maria Ljuslin (V), vice ordförande, Fruängen
Tomas Tetzell (M), Liljeholmskajen
Abit Dundar (L), ordförande, Axelsberg
Anette Hellström (M), Mälarhöjden
Tita Bergquist (M), Mälarhöjden
Susanne Sjöblom (M), Gröndal
Emilia Bergius (MP), Fruängen
Anna Wåglund (L), Aspudden
Maria Tilander (C), Hägerstensåsen

Saknas: Lars Svärd (M), Lara Siadat (MP), Johan Vesterlund (C), Mikael Nilsson (M)

Text och bild: Mats Falck

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: