
Förslag: Så ser nya Liljeholmen C ut med bostäder och större galleria – samråd startar
liljeholmenNu börjar planerna bli klara för utbyggnaden av Liljeholmens centrum. Nya skisser har tagits fram och om en vecka startar samråd om om projektet.
Som Bättre stadsdel tidigare rapporterat är det fastighetsbolaget och galleriaägaren Citycon som planerar att utveckla bostäder och kontor i Liljeholmen genom en överdäckning av spårområdet vid Liljeholmstorget.

Det planeras för 120 nya bostadsrätter, 3 000 arbetsplatser och en inglasad plaza med utrymme för aktiviteter, kultur och upplevelser.
Utvecklingsarbetet sker i samarbete med Stockholms stad.
– Liljeholmen har ett fantastiskt läge ett stenkast från innerstaden. Tvärbanans och tunnelbanans nya sträckningar kommer att göra Liljeholmen till det självklara navet i det nya, södra Stockholm som nu växer fram, kommenterar Veronica Palmgren, Development Director på Citycon i ett pressmeddelande från företaget.
LÄS ÄVEN: Ny plan: Liljeholmens galleria blir dubbelt så stor
När utbyggnaden med överdäckningen är klar kommer det utbyggda Liljeholmen omfatta nya ytor på drygt 70 000 kvm fördelade mellan kontor, hotellverksamhet, handel, service, kultur och publika mötesplatser.

Den nya plazan skapas som ett stort och öppet inomhusstråk med utsikt mot Trekantsparken.
Ungefär 120 bostadsrätter planeras mitt emellan parken och den nya plazan, i form av två bostadshus som uppförs där det idag är en parkering.

Förverkligandet av RE: Liljeholmen, projektet kallas, beräknas börja 2023 med överdäckningen av spårområdet vilket kommer ta cirka 2 år. Därefter startar uppförandet av de nya byggnaderna, står det i pressmeddelandet.
Planerad samrådstid är 2 februari till 15 mars.

RE: Liljeholmen
- RE: Liljeholmen växer fram ovanpå spårområdet mellan Liljeholmstorget, Nybohovsbacken och Trekantsparken.
- Med RE: Liljeholmen skapas ett nytt stadskvarter med 3 000 arbetsplatser, 120 bostadsrätter och ett nytt inomhusstråk plats för nya möten och upplevelser.
- RE: Liljeholmen utökar fastighetsarean från befintliga 48 000 m² till cirka 118 000 m² (BTA).
- Totalt kommer RE: Liljeholmen omfatta nya ytor på drygt 70 000 kvm fördelade mellan bostäder, kontor, hotellverksamhet, handel, service, kultur och mötesplatser. Den preliminära fördelningen är 10 000 kvm bostäder, 30 000 kvm kontor, 14 000 kvm hotellverksamheter, 6 000 kvm publika ytor med handel och service samt 10 000 kvm garage och tekniska utrymmen.
- Det nuvarande Vårdhuset omfattande 12 000 kvm med över 20 vårdenheter totalrenoveras och moderniseras.
- RE: Liljeholmen utvecklas av Citycon i samarbete med Stockholms stad. Citycon äger, utvecklar och förvaltar centrum- och stadsmiljöer för en urban livsstil med handel, service, boende, kontor och kultur.
- Arkitekterna för RE: Liljeholmen är Wester+Elsner arkitekter, Reflex Arkitekter, Topia landskapsarkitekter och ETTELVA Arkitekter.
- Byggperioden förväntas påbörjas 2023 och färdigställas 2029.
Läs mer:
Mest lästa:
- Skjutning vid Mälarhöjdens IP – ung man död
- Vittne: Jag såg pojken skjutas – försökte göra hjärt- och lungräddning
- Polisen söker vittnen i samband med mordet vid idrottsplatsen – bil har observerats
- Efter dödsskjutningen: Här finns krisstöd och trygghetsskapande åtgärder
- Fullsatt vid möte om nya Lövholmen – dessa frågor ställdes
- Förslag: Tallarna på Hägerstensvägen bör avlägsnas
Följare 19,5k