Tips: så använder du en foam roller
ANNONS Puls&Träning Publicerad 22:13, 24 juni 2015Foam rollers är ett utmärkt redskap om du vill jobba med lite mer djupgående stretch och självmassage. Med hjälp av foam rollern kan du massera bindväven, vilket kan lösa upp stelhet och irritationer. Du kan med fördel göra detta inför ditt träningspass; massagen fungerar som en form av uppvärmning som förbereder muskeln inför träning.
Det viktigaste att tänka på är att försöka slappna av i den muskeln du masserar, så att du inte spänner eller håller emot mot rullen. Rulla långsamt fram och tillbaka och stanna och lägg lite extra fokus på eventuella ömma punkter.
Här tipsar min kollega Martin Roxström, som är personlig tränare på Puls & Träning i Mälarhöjdsparken, om hur du på bästa sätt kan massera stela och ömma muskler.
1. Framsida lår – passar om du t ex är stel eller öm på benets framsida
Placera dig med ena lårets framsida på rullen, ta stöd med det andra benet i golvet. Rulla från höften ned till knäet och tillbaka.
2. Utsida lår – passar om du t ex har ömma knän och är stel på benets utsida
Vila utsidan av benet mot rullen och håll upp dig med den andra foten. Rulla fram och tillbaka.
3. Insida lår – passar om du t ex har ömma knän och är stel på benets insida
Vinkla ut knäet och placera insida lår på rullen. Rulla fram och tillbaka.
4. Vader – passar exempelvis om du har värk i benhinnorna
Placera ena vaden på rullen, tryck emot från golvet med den andra foten och rulla fram och tillbaka, håll sätet lyft. Variera läget om du vill genom att vinkla foten inåt eller utåt, för att komma åt vaden mer från sidan.
5. Rygg/ländrygg – passar om du t ex har smärtor och stelhet i ländryggen
Lägg dig med rullen i ländryggen och spänn magen. Viktigt att du håller magen spänd under hela tiden du rullar ländryggen, för att verkligen komma åt musklerna samt skydda ryggen.
6. Lats/övre rygg – passar om du exempelvis har smärta och stelhet i axlar
Placera rullen i armhålan och sträck ut den undre armen uppåt längs golvet. Gnugga fram och tillbaka med små rörelser. Variera genom att rotera överkroppen framåt och bakåt för att komma åt ett större område.
Text: Gabriella Piano
Detta är en sponsrad artikel från Puls & Träning
Läs mer:
Fler artiklar från Gabriella Picano här
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Stark kritik mot Spårväg Syd och dess dragning genom naturreservat: En mycket besvärande omständighet
- Var med och fira Älvsjöskogens tio år som naturreservat
- Debatt: Moderaterna vill bygga villadrömmen i naturen – men 300 000 villor finns redan
- Förslag: Naturmark i Hägersten kan bebyggas med 50 lägenheter
- Rösta gärna tidigt!

























Följare 19,5k